12 August 2015

Kavramsal sanatçı Vahap Avşar‘ın 1990 yılından beri afiş ve kartpostallarını kullandığı AND Yayınevi’nin arşivindeki binlerce görsel arasından seçtiği 50 fotoğraftan oluşan ‘Kayıp Gölgeler’ sergisi, SALT Beyoğlu’nda sergileniyor.

27 Ağustos’a kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek olan sergide sadece fotoğraflar değil fotoğrafların sergileme şekli de dikkat çekici. Nilüfer Kozikoğlu / Urban Atölye tarafından üretilen beton bazalara büyük boyutta basılarak yerleştirilen fotoğraflardan oluşan enstalasyon, Sao Paulo Sanat Müzesi’nin mimarı Lina Bo Bardi’nin 1968’de gerçekleştirdiği açık, esnek ve demokratik sergileme tarzını kullanıyor.

Anadolu’nun dört bir yanında çektikleri fotoğrafları kartpostallara dönüştürmek için deklanşöre basan fotoğrafçılar; 1970’lerin sonu ve  1980’lerin başında çektikleri fotoğraflarla dönemin Türkiye’sine ışık tutuyor. 1980 darbesinin Anadolu topraklarında daha önce hissetmediğimiz etkilerini hissettirmesi de serginin görülmesi için ayrı bir neden sunuyor.

İstiklal Caddesi’ne yolunuz düştüğünde vakit ayırıp gezmenizi ve kartpostal yollama alışkanlığının son zamanlarını incelemenizi tavsiye ederim.

KLC_4981

 

KLC_4975

 

KLC_4971