7 November 2015
Aşağıdaki listede ortalama bir fotoğraf ekipmanının maddi karşılıkları yer alıyor.
 
Bu görseli paylaşıyorum çünkü herhangi bir müşteri – işveren vs benden herhangi bir işi için fotoğraf istediğinde söylemek isteyip zaman zaman söyleyemediklerimi rahatça ifade etmem gerektiğini düşünüyorum.
 
Pek çok farklı sektörde, çok daha yüksek sermayeler konuşulabilir tabii ki. Örneğin bir fırın açmak ve o fırını işletmek bile bu maliyetlerin çok çok üzerinde bir maddi külfet doğurur. Fakat hiçkimse bir fırına girip de ‘ekmek çok pahalı, 1 lira etmez gel ben sana 50 kuruş vereyim’ demez.
 
Peki fotoğrafın maliyeti nasıl hesaplanır, nasıl hesaplanmalıdır?
Neden biz fotoğrafçılar bazı arkadaşlarımıza ve bazı işverenlere çok kızarız?
Neden bazen en sevdiğimiz insanların bile kalbini 2 fotoğraf için kırarız?
 

Bir fotoğrafın ve/veya fotoğraf işinin değeri bence çeken fotoğrafçı ve sizin o fotoğrafçıya verdiğiniz değer ile alakalıdır. Ben fotoğrafçıyım diyen ve bu mesleği yaparak yaşamını sürdürmeye karar veren birinin alması gereken minimum ekipmanın maliyetleri aşağıda yazıyor. Sadece bununla bitse, aynı makina aynı fotoğrafı çekiyor olsa, fotoğrafın da bir ortalama ücretinden bahsedilebilirdi belki. Ama hiçkimsenin hesap edemeyeceği ve hiçbir maddi değerle ölçülemeyecek kişisel bilgi, özveri, yetenek ve donanım gibi etkenler bir araya geldiğinde; işin maddi değerleri farklılaşmaya başlıyor.
 
Lafı fazla dolandırmanın manası yok, Türkiye’de ne yazık ki fotoğraf konusunda vizyon sahibi işverenler bulmak çok zor. Geçilen herhangi bir teklifte karşıma gelen ‘x kişi şu fiyatı verdi’ cümlelerinde geçen fiyatları duyunca ve hatta bu arkadaşlarım da fotoğraf ve fotoğrafçılık konusunda ahkam kesince kelimenin en hafif tabiriyle kan beynime çıkıyor. Piyasanın ve bu mesleğe maddi değerler biçen kişilerin de bu noktaya gelmesinde en büyük suç ne yazık ki o ‘meslektaşlarımın’.
 
Ben sadece çok sevdiğim mesleğime ve ustalarıma olan saygımdan dolayı üzerime düşeni yapmak istediğim için bu kadar laf kalabalığı yaptım. Kimse tabii ki benim belirlediğim fiyatlarla bana fotoğraf çektirmek zorunda değil, yanlış anlaşılmasın. Amacım hem işin maddi ederini ve dolayısıyla itibarını ayaklar altına alan meslektaşlarımı; hem de hiçbir fırına gidip 1 liralık ekmeği 50 kuruşa alamadığı halde teklifleri ‘ama biz bir başkasından şu kadar fiyat aldık’ diyerek revize etmeye çalışan işverenleri kendimce uyarmaktı. İnanıyorum ki yakın zamanlarda mesleğimin de, iyi fotoğrafın da değeri anlaşılacak ve bu işe emek veren insanlar da bu işten hakettiklerini kazanmaya başlayacaklar.12191586_10207844372888999_1513667894935842369_n